تکنولوژی شناسایی اثرانگشت زنده

با وجودی که هنوز سیستم های شناسایی قدیمی مثل قفل و کلید،رمز ورود،کارت همچنان مورد استفاده قرار میگیرند اما با توجه به ضعف موجود چندان قابل اعتماد نیستند و خطر گم شدن یا به سرقت رفتن اطلاعات هویتی و اسناد و مدارک را به دنبال دارند.

سیستم احراز هویت بیومتریک با شناسایی افراد از طریق مشخصات بیولوژیکی آنها ،فرد را ملزم به استفاده از اطلاعات هویتی واقعی خود مینماید و ریسک دسترسی به اسناد توسط افراد غیر را کاهش میدهد.

مزایای تکنولوژی بیومتریک امکان سازگاری سریع آن با بازار محصولات امنیتی را فراهم را کرده است. در بین  تمام سیستم های بیومتریک ، تکنولوژی اثر انگشت بیشترین انعطاف پذیری و مناسب ترین قیمت را دارد که آن را با نیاز های گوناگون و متنوع سازگار می سازد. امروزه اثر انگشت قابل اعتماد ترین روش تشخیص بوده و بالاترین نرخ شناسایی را در بین تمام سیستم های بیومتریک نظیر:  iris ( تشخیص با عنبیه چشم) ، facial  ( تشخیص صورت ) و vein  ( تشخیص با رگ های خونی)  دارا می باشد.  هرچند  نگرانی روزافزونی در مورد استفاده از اثر انگشت های تقلبی نیز وجود دارد. چرا که اثر انگشت باقی مانده بر روی اجسامی که به طور روزمره لمس می کنیم به راحتی قابل برداشتن است واگر مراقب نباشید شخص دیگری می تواند اثر انشگت شما را جعل کرده و از آن در جهت اهداف مخرب استفاده کند.

   اثرانگشت جعلی و تقلبی:

اثر انگشت تقلبی به اثر انگشتی گفته می شود که با ژلاتین، سفال، سیلیکون یا لاستیک ساخته می شود و به احراز هویتی که با این اثر انگشت تقلبی صورت می گیرد، جعل اثر انگشت می گویند،اخیرا  ویدیوهای متعددی در یوتیوب منتشر شده که در آن هکرها قفل امنیتی گوشی را با اثر انگشت های تقلبی که با خمیر بازی، ژلاتین، سیلیکون یا لاستیک ساخته اند، شکستند.

اثرانگشت تقلبی در قدیم در سنسورهای خازنی به راحتی قابل جعل بود اما با پیشرفت تکنولوژی و ساخت سنسورهای اثرانگشت شناسایی بافت زنده دیگر امکان جعل و تقلب در دستگاه های حضور و غیاب و کنترل دسترسی میسر نیست.

   الگوی اثرانگشت در دستگاه حضور و غیاب:

هنگام تماس با سنسور اثرانگشت،اثرانگشت های زنده تغییراتی در خود نشان میدهند که در اثرانگشت های تقلبی که از سیلیکون،کاغذ،سفال و غیره ساخته شده اند وجود ندارد.با بررسی بیشتر عکس های اثرانگشت و پیدا کردن این حالات غیرطبیعی اثرانگشت واقعی از تقلبی مشخص میشود.

     چگونگی تشخیص اثرانگشت زنده :

در تصاویر اثر انگشت، یک سری خصوصیات مکانی وجود دارد که زنده بودن انگشت را نشان می دهد: توزیع منافذ ، تیزی لبه ها و نظم بین برجستگی ها و فرو رفتگی های انگشت. این ویژگی ها به قدری ظریف و ریز هستند که نمی توان آنها را با موادی نظیر سیلیکون، پلاستیک یا ژلاتین  کپی کرد. در حالی که سنسور پیشرفته تصویر برداری میتواند تصاویری با کیفیت بالا از اثر انگشت تهیه کند که به سادگی  توان تشخیص این ویژگی های ظریف  را دارد.

   تحلیل ویژگی های اثرانگشت تقلبی :

به طور معمول ساخت انگشت تقلبی که  بی نقص باشد کار سختی است و تقریبا هیچ کدامشان نمی توانند خصوصیات غیر طبیعی خود را از بین ببرند. لبه های تیز غیرعادی، حباب های سفید و سیاه فراوان در ناحیه اثر انگشت، برآمدگی های غیرطبیعی و … . با مشاهده تعدادی از این ویژگی های غیر طبیعی می توان تعداد زیادی از انگشت های  تقلبی را  شناسایی کرد.

   تکنولوژی تشخیص اثرانگشت زنده : 

تکنولوژی تشخیص زنده بودن به تازگی توسط دو کمپانی  ZK و Suprema توسعه یافته است، که میتواند به طور کامل از جعل اثرانگشت جلوگیری نماید.این سیستم با استفاده از تکنولوژی جدید تصویر با دو نوع نور به صورت اشعه مادون قرمز و نور سفید استفاده میشود که باعث میگردد اثرانگشت جعلی را شناسایی کند.این تکنولوژی این امکان را دارد که اثرانگشت ساخته شده به وسیله ژلاتین،سیلیکون،چسب را با استفاده از تصاویری که از اشعه مادون قرمز دریافت میکند تشخیص دهد.

سنسور جدید بافت زنده به دواسم OP5 و SILK ID است که در دستگاه حضو رو غیاب ،کنترل تردد و اسکنر اثرانگشت به کار میرود.هر دو سنسور اثرانگشت دارای قابلیت بافت زنده بوده و این امکان را دارند که بتوانند اثرانگشت تقلبی را تشخیص دهند و این امر سطح امنیت را به طور کامل بالا برده و کاربر با خیال راحت محیط مورد نظر خود را تحت کنترل در می آورد.

   فناوری   SILK ID :

Silk ID ارائه دهنده قطعات سخت افزاری و نرم افزاری برتر است که براساس فن آوری های پیشرفته ساخته شده است. ادغام یکپارچه عناصر سخت افزاری و نرم افزاری به شما امکان می دهد راه حل هایی با عملکرد استثنایی و سادگی در توسعه ارائه دهید.

سخت افزار :

ضبط تصویر نوری:

فناوری نوری یک استاندارد طلایی برای ضبط تصویر اثرانگشت با کیفیت بسیار بالاست که توسط دولت ها و کاربردهای مهم مورد استفاده قرار میگیرد. Silk ID  اسکنرهای نوری خود را با اجزای شیشه ای با کیفیت و سنسور تصویر چند مگاپیکسلی طراحی می کند.سطح این سنسورهای اثرانگشت دقیق،قابل اعتماد و آسان هستند.
فناوری سنسور نوری چند لایه جدید این اجازه را میدهد تا تصاویر اثرانگشت با وضوح بالا در یک دستگاه کوچک ضبط شوند.
قدرت پردازشگر  ARM9  تعبیه شده  راه حلی کم هزینه برای یکپارچه سازی آسان با امنیت بسیار قوی است.

نرم افزار:

*  الگوریتم شناسایی و تطبیق آن از الگوریتم های برگزیده برای نوآوری هستند.استخراج و تطبیق را می توان در سخت افزار سنسور یا بر روی کامپیوتر انجام داد.
* دقت بسیار بالا و توان سریع
* سیستم عامل طراحی شده به طور خودکار عملکرد دستگاه ، رمزنگاری ، بهینه سازی تصویر و عملکرد ضد تقلب را انجام می دهد.

فناوری ضد تقلب :

ترکیبی از سخت افزار و نرم افزار است که  برای تشخیص اثرانگشت زنده و رد اثرانگشت های تقلبی ساخته شده از سیلیکون ، لاتکس ، ژلاتین ، فیلم و سایر تقلب ها تنظیم شده است.

پیام بگذارید